În prezent, una dintre cele mai dezbătute teme este inteligența artificială și anume dacă aceasta va putea înlocui complet omul în activitățile sale și dacă va rezolva diverse probleme mai repede și mai bine decât omul.
Astfel de discuții au fost și în trecut, odată cu industrializarea, cu robotica, cu automatizarea, cu calculatoarele personale. Dacă în ceea ce privește activitățile repetitive, toate aceste soluții prezintă un randament net superior celui uman, nu același lucru se poate spune în legătură cu creativitatea, imaginația, inventivitatea, cu alte cuvinte inteligența.
Ori, odată cu progresul extraordinar înregistrat de tehnologie, inteligența artificială tocmai acest lucru doreșe să realizeze. Domeniul nu este chiar nou și se poate aminti că și în țara noastră erau preocupări și realizări încă din anii ’80, când la Institutul de Tehnică de Calcul – ITC, funcționa un colectiv de tineri specialiști, devenit apoi chiar laborator de AI.
Soluție de dsign interior la o clinică medicală realizată cu ajutorul chatGPT – designer Maria Dulhan
Deși se compune muzică și se fac picturi cu calculatorul de peste 50 de ani nu se poate spune în nici un caz că acestea pot “concura” cu realizările umane, netransmițând o vibrație specifică acestora din urmă. Acum datele problemei sunt însă diferite. Așa cum am arătat, progresele înregistrate promit ca inteligența artificială să revoluționeze întreaga societate, iar marile companii, cum sunt Apple, Google sau Nvidia investesc miliarde în cercetare și înglobează soluții AI în proiectele și produsele lor.
Mai mult decât atât, sunt puse la dispoziție aplicații de inteligență artificială, cum este chatGPT pe care poate să îl acceseze oricine, chiar gratis. Mulți utilizatori caută informații despre branduri și produse și iau decizii de cumpărare cu ajutorul AI.
Conform unor studii, în România, 8 din 10 și respectiv 6 din 10 utilizatori folosesc inteligența artificială în acest scop. Spre deosebire de motoarele de căutare clasice, cum este google, acum aplicațiile uzuale realizează rezumate și recomandări, se pot transmite informații grafice și comenzi vocale. Vocea umană poate fi ușor recunoscută și reprodusă.
Pentru a obține un răspuns de calitate, este însă necesar ca utilizatorul să fie un bun cunoscător al domeniului la care se referă o cerere, să adreseze solicitări cât mai specifice.
Va înlocui AI-ul designerul?
Practic toate domeniile sunt trecute sub lupa AI, preconizându-se dispariția a numeroase meserii. Chiar și programatorii și specialiștii IT sunt vizați. Timp de zeci de ani aceștia au fost la mare căutare și erau remunerați cu salarii mari, cu toate că ei înșiși au realizat și implementat sistemele AI.
În ceea ce privește arhitectura și designul de interior va mai fi nevoie de arhitecți și designeri? În vederea unui răspuns documentat ne-am adresat designerului Maria Dulhan. Justificarea rezidă nu numai datorită experienței pe care doamna o are (a realizat zeci, poate chiar sute de proiecte de amenajări și renovări) dar în special prin faptul că, așa cum ne-a spus, nu de puține ori a experimentat și folosit chiar ea în ultima vreme chatGPT în proiectele pe care le-a abordat.





Curierulnational.ro
Observatornews.ro

