Comandamentul Aerian Aliat îl numește un General de Corp Aerian (OF-8) Guillaume Thomas în funcția de nou comandant adjunct. Are peste 4.400 de ore de zbor și 116 misiuni de luptă. Este responsabil și pentru numeroase operațiuni aeriene pe Flancul estic al NATO.

Un General de Corp Aerian (OF-8) Guillaume Thomas a fost numit în funcția de nou comandant adjunct al AIRCOM.

Thomas este un pilot experimentat, care și-a început cariera operațională pe Hercules C130.

La începutul carierei, s-a calificat ca instructor și căpitan, cu desfășurări operaționale în Africa, Orientul Mijlociu și fosta Iugoslavie.

Un general francez, la comanda operațiunilor aeriene ce apără și RomâniaGeneralul de Corp Aerian (OF-8) Guillaume Thomas are peste 4.400 de ore de zbor și 116 misiuni de luptă.

„Mă alătur personalului AIRCOM în calitate de comandant adjunct cu mare determinare, entuziasm și mândrie”, a declarat acesta la ceremonia de învestire, potrivit NATO Allied Air Command.

S-a alăturat Comandamentului Aerian Aliat al NATO după ce a ocupat rolul de șef al Statului Major al Comandamentului Francez de Apărare Aeriană și Operațiuni Aeriene.

Generalul Thomas a fost, de asemenea, comandantul componentei aeriene a Operațiunii Barkhane în Mali și al Forței de Răspuns NATO în 2022.