Pe lângă portavioane și grupuri de atac, SUA au desfășurat în Orientul Mijlociu și distrugătoare având sarcina principală de a intercepta rachetele trase de Iran. Sistemul Aegis din România oferă un scut defensiv fix.

După o zi și jumătate în care un atac din partea SUA asupra Iranului părea iminent, Washington a încercat să calmeze tensiunile privind declanșarea războiului.

Republica Islamică își închisese deja spațiul aerian anunțând un exercițiu militar cu „lansări extinse de rachete”.

Sistemele de luptă Aegis ale SUA au fost activate pentru a contracara amenințările din partea Iranului, vizând în special rachetele balistice.

La Deveselu, România, se află componenta fixă, terestră, a sistemului Aegis, care apără țările NATO de rachetele iraniene.

Jurnalisti au cerut un punct de vedere de la Ministerul Apărării, dar nu am primit niciun răspuns

Război SUA-Iran. Sistemele AEGIS, și cel din România, în alertă pentru a intercepta rachetele trase de TeheranTrump a amânat decizia atacului, anunțând un ultimatum de 10 zile ca regimul de la Teheran să se supună cerințelor complete pentru un acord SUA-Iran privind programul nuclear și al rachetelor balistice.

Tensiunile rămân ridicate observându-se cea mai mare intensificare militară a SUA văzută în regiune în ultimii ani.

„Frumoasa armada” trimisă de Trump, inclusiv sute de avioane de vânătoare, peste 10 nave de război, submarine și portavioane, este deja poziționată pentru operațiuni ofensive și defensive în Orientul Mijlociu și Golful Persic.

Pe lângă portavioane și grupurile lor de atac, în regiune au fost desfășurate și alte distrugătoare, unele având sarcina principală de a intercepta amenințările cu rachete trase de Teheran ca răspuns.

Distrugătoarele Marinei SUA transferate în regiune au rachete ghidate capabile să neutralizeze amenințările aeriene și să lovească ținte aflate în adâncul teritoriului inamic.

Acestea au fost desfășurate în apropierea Strâmtorii Ormuz, în nordul Mării Arabiei, în Marea Roșie și estul Mediteranei.

Distrugătoare cu rachete ghidate ca USS Delbert D. Black operează în Marea Roșie cu sute de membri ai echipajului.

Acestea sunt echipate cu tunuri, mitraliere, rachete de croazieră Tomahawk, arme antisubmarine, rachete sol-aer, dar și sisteme de apărare antirachetă balistică, având sisteme de război electronic și momeli împotriva torpilelor și rachetelor antinavă ale Iranului.

USS Delbert D. Black este un distrugător din clasa Arleigh Burke proiectat în jurul sistemului de luptă Aegis, astfel încât scopul său principal este apărarea balistică.

Distrugătoarele USS Roosevelt și USS Bulkeley, care operează în estul Mediteranei, sunt, de asemenea, nave din clasa Arleigh Burke echipate cu arme și sisteme similare, la fel ca și USS McFaul și USS Mitscher în apropierea Strâmtorii Ormuz.