SUA și Republica Populară Chineză au anunțat că au convenit în principiu asupra unui cadru pentru dezescaladarea tensiunilor comerciale dintre cele mai mari două economii ale lumii.

SUA și R.P. Chineză, armistițiu în războiul comercial

Secretarul american pentru Comerț, Howard Lutnick, a declarat că acordul ar trebui să ducă la rezolvarea restricțiilor privind pământurile rare și magneții.

Ambele părți au declarat că vor prezenta acum planul președintelui țării lor – Donald Trump și Xi Jinping – pentru aprobare.

Anunțul a venit după două zile de negocieri la Londra între înalți oficiali de la Beijing și Washington.

Exporturile chineze de pământuri rare, care sunt cruciale pentru tehnologia modernă, au fost printre prioritățile întâlnirilor.

Luna trecută, Washingtonul și Beijingul au convenit asupra unui armistițiu temporar privind tarifele comerciale, dar fiecare țară a acuzat-o ulterior pe cealaltă de încălcarea acordului.

SUA au declarat că Republica Populară Chineză a fost lentă în eliberarea exporturilor de pământuri rare și magneți, care sunt esențiali pentru fabricarea a tot felul de produse, de la smartphone-uri la vehicule electrice.

Între timp, Washingtonul a restricționat accesul Chinei la bunuri americane, cum ar fi semiconductorii și alte tehnologii conexe legate de inteligența artificială (IA).

Lutnik: Am ajuns la un cadru pentru consensul de la Geneva

„Am ajuns la un cadru pentru implementarea consensului de la Geneva”, le-a declarat Lutnick reporterilor.

„Odată ce președinții îl vor aproba, vom încerca să îl implementăm”, a adăugat el.